Login  |  Ny bruger
Billetsalg
Handicap-information
Kamæleonkoncerter
Koncertprogram

Followmusic – så går du ikke glip af noget
 
Followmusic er en dansk musiknyhedstjeneste, der holder dig up to date på alt om dine yndlingskunstnere – uanset om du er til pop, rock, hip-hop, jazz eller metal. Du får dit eget musiksite, helt enkelt.

Når du har lavet en profil og valgt hvilke bands du vil følge, kan du se nyheder fra musiksites, aviser, magasiner, blogs og kunstnernes egne hjemmesider, alt sammen filtreret så du kun får det, der er relevant for dig. Du får også besked om koncerter nær dig, så snart de offentliggøres, så du aldrig går glip af noget.

Der er fuld integration til iTunes, Spotify og Rdio, så du let kan afspille musikken, når du bliver inspireret, og via kobling til Facebook kan du se, om dine venner skal til samme koncert som dig. Tjenesten er gratis, og det vil den altid være.

Opret en profil på www.followmusic.com, det tager kun ét minut, så har du dit eget site.

 

 

 


 




Musikhuzet
¬  Program    ¬  Service    ¬  Backstage    ¬  Information    ¬  Sponsorer   
Printervenlig sideSend til en ven

Bornholms Kulturuge: SwingBorn
Søndag 16. september 2012, kl. 15:00

<b>Bornholms Kulturuge:</b> SwingBorn

Entre forsalg:120,00
Entre dørsalg:120,00
Genre:Jazz
Dørene åbnes:Kl. 14:00
Sted:Rasch's Pakhus

SwingBorn har glæden af igen at have Jens Søndergaard som solist. Han spillede med SwingBorn for et par år siden med sin altsax. Denne gang vil han demonstrere sin mesterlige kunnen på barytonsax.

Swingborn er det eneste eksisterende bornholmske jazz bigband. Orkestret, som består af 16 medlemmer, har eksisteret i 25 år og er et traditionelt big-band med messingblæsere, saxofoner og rytmegruppe.
Som navnet siger, gør orkestret det mest i swing med numre som "In the Mood", "Fly me to the Moon", "Georgia", Alexander's Ragtime Band", men også nyere numre som "Sausalito Strut", "Quero Mas", "Let the Good Times Roll", "Flight of the Foo Bird", etc.

SwingBorn har arbejdet med skiftende dirigenter og har i perioden 1999 - 2011 haft trompetist og orkesterleder, Bent Haastrup.

Fra efteråret 2011 har vi haft den endnu mere kendte Henrik Krogsgaard som dirigent. Han har givet orkestret endnu et mærkbart musikalsk løft og vil være med til at fejre vores 25 års jubilæum, som vi bl.a. fejrer med denne koncert.

Billetsalg her


Fortæl en ven om dette arrangement


98 online / 15374580 besøg 
¬  Kontakt    ¬  Personale 
 MAJ:
 24. Tilføj din kalender The Nurchers
 25. Tilføj din kalender Alligator Gumbo
 31. Tilføj din kalender Lars Hjortshøj - My Danish Collection
 JUNI:
 1. Tilføj din kalender Jan Gerfast
 7. Tilføj din kalender FJS / FredagsJamSession
 8. Tilføj din kalender Marie Key
 21. Tilføj din kalender René Evald & Lars Krarup
 28. Tilføj din kalender Blodarv
 JULI:
 5. Tilføj din kalender Kim Larsen & Kjukken
 15. Tilføj din kalender BørneJazzFestival 2013
 18. Tilføj din kalender TV-2 - i Gudhjem
 26. Tilføj din kalender Freddy and the Phantoms
 SEPTEMBER:
 6. Tilføj din kalender AuditionDay
 7. Tilføj din kalender Ny dato: Sang til Friheden
 27. Tilføj din kalender Barbara Moleko
 OKTOBER:
 26. Tilføj din kalender Carpark North
 NOVEMBER:
 14. Tilføj din kalender Simon Talbot - Talle alene i verden
 27. Tilføj din kalender Mette Lisby - F#CK! Jeg er i 40'erne

  Billetsalg info
  Detaljeret koncertoversigt
  Koncertarkiv

Content management system and webdesign by:
Henrik Hansen Webdesign / www.henrikhansen.dk